OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 18.10.2020 r.

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA 18 października 2020 r.

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Misyjny rozpoczynający Tydzień Misyjny, który w tym roku przeżywamy pod hasłem: „ Oto ja poślij mnie”. Niech ten czas pozwoli nam jeszcze bardziej odkryć potrzebę dawania świadectwa o Chrystusie. Ofiary pieniężne zbierane do puszek przeznaczone są na pomoc misjom i misjonarzom.

Przed nami kolejny tydzień różańcowy. Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w tej pięknej modlitwie. Tajemnicą pozostanie, ile dobrego przyniosło nam, Kościołowi i światu odmawianie różańca. Włączajmy się wszyscy w październikową tradycję Kościoła.

W każdą sobotę października o godz. 15,00, odmawiany jest różaniec przy krzyżu w Głodowie.

Wspomnienia i święta tygodnia: wt – wsp. św. Jana Kantego – prezbitera; cz – wsp. św. Jana Pawła II – papieża; sb – wsp. miesięczne NMP Wspomożycielki Wiernych. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Na stolikach z prasą, wyłożone są kartki na wypominki. Białe przeznaczone na wypominki miesięczne (odczytywane tylko w listopadzie), żółte na wypominki roczne (odczytywane we wszystkie niedziele roku przed mszą św. o godz. 12,00) i niebieskie na Mszę świętą zbiorową odprawianą w każdy 15. dzień miesiąca.

Msze święte 1 listopada w naszej parafii odprawiane będą tylko w kościołach według rozkładu następującego: Kawnice: 8,00; 10,00; 12,00. Bielawy: 11,00. Na procesję i modlitwę różańcową za zmarłych na cmentarzu w Kawnicach zapraszamy na godz. 15,30. Wtedy będzie też okazja do zapisania i przekazania wypominków. Mszy św. na cmentarzu w tym roku nie będzie !!!!!

W dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października Trybunał Konstytucyjny zbada niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało dziewięciodniową Nowennę za przyczyną św. Jana Pawła II w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowenną tą modlimy się w naszej parafii podczas nabożeństw różańcowych.

W Przyszłą niedzielę na mszę świętą o godz. 12,00 zapraszamy szczególnie dzieci pierwszokomunijne i ich rodziców. Po mszy św. odbędzie się spotkanie z rodzicami.

Od przyszłej niedzieli (25 października) po wszystkich mszach św. Grupa Caritas naszej parafii rozprowadzać będzie świece w ramach „ Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.

25 października w niedzielę po mszy św. o godz. 18,00 na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej, na które ks. proboszcz serdecznie zaprasza.

Z rozporządzenia Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka w związku z pandemią koronawirusa

Obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii – w strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej – jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W naszym kościele jednocześnie może uczestniczyć w liturgii 275 osób!

Wierni w kościele powinni mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów.

Na pogrzebach istnieją ograniczenia odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz na spotkaniach po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz.

Na prośbę osoby chorej, starszej lub jej opiekuna można udzielać sakramentów świętych w domach tychże osób z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych.

Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).

O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na uroczystość zaślubin i niedzielę 25 października prosimy Nowożeńców. Serdecznie dziękujemy.

D E K R E T

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br., zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
W tym trudnym czasie proszę wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy pomagają chorym: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne. Jednocześnie apeluję o niesienie pomocy sąsiedzkiej oraz o otwartość i życzliwość wobec potrzebujących.

† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

INTENCJE MSZALNE / MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Modlitwa w intencji solenizantów, jubilatów i dobrodziejów….