Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020 r.

NIEDZIELA PALMOWA 05 kwietnia 2020 r.

Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnice Wielkiego Tygodnia. Niech najbliższe dni, a zwłaszcza dni Triduum Paschalnego, staną się okazją do pogłębionej refleksji nad swoim życiem. Zatroszczmy się przede wszystkim o przygotowanie duchowe. Przystąpmy do spowiedzi św. i dajmy taką sposobność chorym mieszkającym w naszych domach. Zmartwychwstanie bowiem to radość płynąca z nawrócenia. Zadbajmy o przydrożne krzyże i kapliczki. Jest to wymowny znak naszej wiary. Dziękujemy tym parafianom, którzy od wielu lat troszczą się o ich wygląd.

Ofiary pieniężne zbierane do puszek przeznaczone są na kwiaty i świąteczne przygotowanie kościoła. Z powodu małej frekwencji na nabożeństwach, wymuszonej pandemią, niektóre osoby przekazują datki drogą elektroniczną bądź bezpośrednio kapłanom. Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

Liturgia Triduum Paschalnego sprawowana będzie wg następującego rozkładu:

Wielki czwartek – dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18,00.
Okazja do spowiedzi św. będzie w godzinach: od 9,00 – 11,00 i 16,00 – 18,00

Wielki piątek – dzień adoracji krzyża
O godz. 15,00 w kościele odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po której odbędzie się Droga Krzyżowa. Wieczorna Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Okazja do spowiedzi św. będzie w godzinach: od 9,00 – 11,00 i 16,00 – 18,00.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tzn. możemy spożyć tylko trzy posiłki bezmięsne w ciągu
całego dnia, w tym jeden do syta. Post dotyczy wszystkie osoby pełnoletnie do 60 roku życia. Nie obowiązuje dzieci, osób starszych i chorych.

Wielka sobota – Liturgia wigilii paschalnej.
Wieczorna celebracja Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18,00. Do kościoła przychodzimy ze świecami.
Spowiedź św. w godzinach: od 9,00 – 11,00 i 16,00 – 18,00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawione będą w Kawnicach: o godz. 6,00; 10,00; 12,00 i 18,00. W Bielawach o godz. 11,00

W Poniedziałek Wielkanocny msze święte będą odprawiane wg rozkładu niedzielnego.
Szczegółowy rozkład mszy świętych oraz nabożeństw Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy wywieszony jest w gablocie przed kościołem oraz umieszczony na stronie internetowej parafii w zakładce „aktualności”.

Przypominamy o rygorystycznym zarządzeniu, że podczas sprawowania liturgii nie może przebywać w kościele jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc celebransów. Prosimy o przestrzeganie tego wymogu.

Mini rekolekcje wielkopostne. Z racji tego, że nie mogliśmy przeżyć w tym czasie rekolekcji w wymiarze parafialnym od poniedziałku do środy o godzinie 20:00(zostanie zawsze w internecie nagranie jeśli komuś nie odpowiada ta pora, to można odtworzyć w innym czasie) ks. Dariusz będzie prowadził rekolekcje on-line, w których możemy wszyscy uczestniczyć nie wychodząc z domu. Ważne jest, żeby w domu stworzyć warunki do oglądania i słuchania. Zachęcamy młodszych, żeby pomogli starszym. Zachęcamy kandydatów do sakramentu bierzmowania, bo to będą mogli wpisać do indeksu. Warto choć w taki sposób przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego w tym trudnym czasie.

Całość transmisji(Różaniec o 20:30, Nabożeństwa(bez udziału wiernych), Niedzielna Msza o godzinie 10:00) z naszego Sanktuarium jest dostępna zarówno z poziomu Facebooka, jak też strony parafialnej klikając TUTAJ

INTENCJE MSZALNE

W minionym tygodniu odeszli do Pana:
1. + Stefania Wrotecka lat 74, zam. w Kawnicach – Kolonii
2. + Józef Liczbiński lat 85, zam. w Przyjmie
3. + Jadwiga Kowalska lat. 79, zam. w Kraśnicy
Rozkłady intencji mszalnych zamówionych na pogrzebach w/w zmarłych będą do odebrania wkrótce. Zamieszczone zostaną także na stronie internetowej parafii w zakładce intencje mszalne/pogrzeby. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Modlitwa w intencji solenizantów, jubilatów tygodnia i dobrodziejów naszego Sanktuarium.

Rozporządzenie szczegółowe abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski, dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie epidemii – fragmenty

I. Uczestniczenie w liturgii
1. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. W Liturgii Wielkiego Piątku niech uczestniczą przedstawiciele grup parafialnych (maksymalnie 5 osób).

2. Przypominam o udzielonej przeze mnie dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych.

3. W Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji. Należy powiadomić parafian o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się duchowo w modlitwę w swoich domach, korzystając również z organizowanych transmisji.
W Wielki Piątek zachęcam do adoracji Krzyża w domach.

4. Liturgie Triduum Paschalnego mogą być sprawowane wyłącznie w kościołach parafialnych.

II. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej i Wielki Tydzień
1. Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła.
2. Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Dlatego proszę, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi i jeśli to możliwe przystąpili do niej w czasie późniejszym.
III. Triduum Paschalne
1. Msza Wieczerzy Pańskiej Obmycie stóp, należy pominąć. Na zakończenie Mszy Świętej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum.
W tym roku nie przygotowuje się Ciemnicy.

2. Liturgia na cześć Męki Pańskiej
Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. Wszyscy obecni niech adorują Krzyż, trzymany przez celebransa, przez dłuższą chwilę klęcząc i śpiewając zaproponowaną pieśń.

Po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu. Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają Suplikacje. Następnie Najświętszy Sakrament umieszcza się w tabernakulum.

W tym roku nie przygotowuje się Grobów Pańskich. Z uwagi na możliwość jedynie indywidulanego nawiedzenia kościoła i osobistej adoracji nie wystawia się Najświętszego Sakramentu w monstrancji.

3. Wielka Sobota
Nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba.
Tekst błogosławieństwa pokarmów umieszczony jest na stronie internetowej parafii w zakładce „Aktualności” !!!!!

4. Wigilia Paschalna w Wielką Noc – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Liturgia światła – należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska. Kapłan stojąc przed ołtarzem rozpoczyna liturgię jak zwykle. Poświęca ogień palącego się np. znicza, przygotowuje paschał i zapala go mówiąc Niech światło Chrystusa… Opuszcza się procesję.

Liturgia słowa – Należy odczytać dwa lub trzy czytania ze Starego Testamentu. Nie można opuścić czytania z 14. rozdziału Księgi Wyjścia (3. Czytanie). Dalej odczytuje się Epistołę oraz Ewangelię.

Liturgia chrzcielna – w tej części Wigilii Paschalnej należy dokonać tylko Odnowienia przyrzeczeń chrztu bez pokropienia.

IV. Rezurekcja – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Tam, gdzie odprawia się Rezurekcję, należy na rozpoczęcie wykonać uroczysty śpiew na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego i dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu na ołtarzu. Po chwili adoracji w ciszy należy zaśpiewać Wesoły nam dzień lub Chrystusa zmartwychwstan jest a następnie Przed tak wielkim Sakramentem. Po zakończonym śpiewie kapłan błogosławi parafię Najświętszym Sakramentem.
Postanowienia Rozporządzeń z dnia 19 i 25 marca 2020 roku zostają utrzymane w mocy, o ile nie stoją w sprzeczności z postanowieniami niniejszego Rozporządzenia.