OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 22.03.2020 r.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 marca 2020 r.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu odprawiamy w kościele parafialnym w piątki o godz. 17,30 a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17,30. Na drogę Krzyżową w Bielawach zapraszamy w środy o godz. 16,30.

Od V Niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże. Zwyczaj ten znany był w Europie już w XIII w. Krzyże były wówczas bogato zdobione klejnotami. Postać Chrystusa wyrażała nie tyle umęczonego, co zwycięskiego Zbawiciela. Dziś tym znakiem zasłaniania podkreśla się cierpienie i całkowite krzyżowe wyniszczenie Chrystusa dla nas. Krzyże pozostają zasłonięte do liturgii Wielkiego Piątku, kiedy to centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża…

Przez dwie następne niedziele będziemy zbierać ofiary pieniężne do puszek przeznaczone na kwiaty do Bożego Grobu i świąteczne dekoracje kościoła. Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

W związku z pandemią koronawirusa i zgodnie z zarządzeniem ks. Prymasa w tym roku nie odbędą się rekolekcje wielkopostne. Nie będzie też wyznaczonego dnia wielkopostnej spowiedzi św. z udziałem kapłanów z dekanatu. Prosimy o korzystanie z tego sakramentu podczas codziennych i niedzielnych mszy św.

W środę 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażli¬wości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tym dniu wiele osób składa przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą, jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa tyle, ile ciąża – 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Osoba decydująca się na adopcję duchową nie wie, kim jest „jej” dziecko, jego imię zna tylko Bóg. Wszyscy, którzy pragną złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji, mogą zrobić to w kościele podczas Mszy św. Złożone przyrzeczenie zobowiązuje do wypełnianie odpowiednich postanowień. Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane dobre postanowienia, np. częsta spowiedź i Komunia św., czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc potrzebującym itp.
Duchową Adopcję może podjąć każdy – nawet osoby żyjące w związkach niesakramentalnych czy rozwiedzeni. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Duchową Adopcję można podejmować wielokrotnie, pod warunkiem wypełniania poprzednich zobowiązań. Nie można adoptować więcej niż jedno dziecko, bo Duchowa Adopcja dotyczy tylko jednej istoty ludzkiej, której imię zna jedynie Bóg. Dzieło Duchowej Adopcji przerywa długa przerwa w modlitwie – miesiąc, dwa. Wówczas należy ponowić przyrzeczenie i starać się go dotrzymywać.

W parafialnym sklepiku z dewocjonaliami są do nabycia między innymi: różańce, kartki świąteczne, świece chrzcielne i pierwszokomunijne a także książki: „Wszystko o Prymasie”, „Którędy do nieba”, „Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”, „Przewodnik po Triduum Paschalnym”, „Św. Jan Paweł II”. Zapraszamy.

Zwracamy się z serdeczną prośbą o przekazanie jednego procenta podatku na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. Szczegółowe informacje zawierają ulotki znajdujące się na stolikach z prasą.

INTENCJE MSZALNE

W minionym tygodniu odeszli do Pana:
1. + Edward Józef Michalak, lat. 68 zam. w Węglewskich Holendrach
2. + Mirosław Mazurek, lat 64 zam. w Kawnicach
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
W zakrystii można odebrać rozkład intencji mszalnych zamówionych na pogrzebach w/w zmarłych. Są one także dostępne na stronie internetowej parafii w zakładce intencje mszalne/pogrzeby.

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Modlitwa w intencji solenizantów, jubilatów tygodnia i dobrodziejów naszego Sanktuarium.